Anbefaler at grensen mellom Trøndelag og Nordland endres
Statsforvalteren i Trøndelag har anbefalt Kommunal- og distriktsdepartementet å justere grensen mellom Bindal og Nærøysund kommune. Endringen vil også medføre at fylkesgrensen justeres.
Initiativet til å justere grensen kom fra innbyggere i Valen-området i Nærøysund i 2023, som ønsket å bli en del av Bindal kommune. Årsaken er at de føler sterkere tilknytning til Bindal ved at de har benyttet seg av barnehage og skole i Bindal, samt fritidsaktiviteter. Fram til i dag har de betalt for skoleskyss selv. Det har også vært uavklart hvilken kommune som skal betale for ulike tjenester som SFO og barnehageplass.
Kommunestyrene i Bindal og Nærøysund har også behandlet saken, og foreslår at grensen justeres i henhold til forslaget fra innbyggerne.
Statsforvalteren har hatt saken til behandling, utarbeidet beslutningsgrunnlag i samråd med andre etater og gitt sin anbefaling.
- På grunn av at grensejusteringen også omfatter en fylkesgrense så er det Kommunal- og distriktsdepartementet som tar den endelige avgjørelsen, sier statsforvalter Frank Jenssen.
Statsforvalteren anbefaler i likhet med begge kommunestyrene at grensen justeres.
Kontaktpersoner
-
Frank Jenssen
Tlf: 74 16 80 20 / 91 67 28 30 -
Trude Mathisen
Tlf: 74 16 80 29 / 93 03 25 70