Vestre Toten meldt inn i ROBEK

Kommunen er meldt inn i ROBEK etter sitt vedtak om budsjettet for 2025.

Publisert 04.02.2025

Kommunestyret i Vestre Toten vedtok den 19.12.2024 budsjett for 2025 og økonomiplan for perioden 2025-2028, som viser at merforbruket fra 2023 ikke blir dekket inn i 2025.  På den bakgrunn meldes kommunen inn i ROBEK, da merforbruk skal dekkes i løpet av to år etter det har oppstått, jf. kommunelovens §28-1, første ledd bokstav c.  Økonomiplanen som kommunen har vedtatt tilsier at kommunen vil være i ROBEK-registret til og med 2027.

Statsforvalteren sendte melding om saken til Kommunal- og distriktsdepartementet 30.1.2025.

Statsforvalteren har i dag gjennomført møte med kommunen om formalitetene ved å være i ROBEK-registret, og kommunens plan for å bringe økonomien i balanse.

Kommunestyret er innforstått med konsekvensen av vedtaket de har fattet. Statsforvalteren vil følge kommunen tett og bidra med råd og veiledning for å bringe økonomien i balanse.

«Vestre Toten er en kommune med mange muligheter for videre vekst og utvikling, knyttet bl.a til en mangfoldig industri. Økte oppgaver og høy rente er av forhold som har ført til høy kostnadsvekst. Kommunen har jobbet med omstilling over flere år uten at de har klart å komme i økonomiske balanse. Vi opplever at dialogen er god og har stor tro på at kommunen vil komme styrket ut av dette», sier statsforvalter Knut Storberget etter møtet i dag.

Dette er ROBEK

ROBEK er forkortelse for «register for betinget godkjenning og kontroll.» Det er et register over kommuner og fylkeskommuner som er i økonomisk ubalanse eller som ikke har vedtatt økonomiplanen, årsbudsjettet eller årsregnskapet innenfor de fristene som gjelder.

Kommuner og fylkeskommuner i ROBEK er underlagt statlig kontroll med årsbudsjettet, låneopptak og langsiktige leieavtaler. Kommuner og fylkeskommuner i ROBEK skal fastsette en tiltaksplan som sikrer at økonomien bringes i balanse.

Reglene om ROBEK finnes i kommuneloven § 28-1 til § 28-5.

For tiden er det to kommuner i Innlandet som er meldt inn i ROBEK. Den andre er Åsnes.